AO plus odškodnina je vezana na AO plus zavarovanje vozila
Kdaj nam kot krivcu prometne nesreče pripada AO plus odškodnina za telesne poškodbe?
Izpostavili vam bomo vse pomembne pogoje za upravičenje do odškodnine AO plus, in sicer:
Prvi pogoj za AO plus odškodnino (lastna krivda) je AO+ zavarovanje.
V kolikor po prometni nesreči obiščete bolnišnico ali osebnega zdravnika, vam lahko pripada denarna pravica zaradi telesnih nevšečnosti, ki so se vam pripetile v prometni nesreči. Obvezno morate imeti na avtomobilski polici sklenjeno AO+ zavarovanje, sicer vam pravice zaradi poškodb ne pripadajo.
Drugi pogoj za AO PLUS odškodnino - zavarovanje AO+
Nujno je, da v roku 24 ur po nastanku prometne nesreče, ki se vam je zgodila, sami pokličete policijo, ali pa zahtevate, da se pokliče policija s strani zdravstvenega oseba. Najbolje je, da to storite sami, če ste seveda zmožni. Pomembno je, da policija opravi test alkoholiziranosti, saj se mora nujno ovreči domneva, da ste zaužili preveč alkohola, kar pomeni več kot 0, 24mg na liter izdihanega zraka. Do te mere vam pravice do odškodnine še pripadajo.
Če ste utrpeli težje poškodbe in ste hospitalizirani, bo policija vsekakor obveščena, oziroma vam bodo v bolnišnici odvzeli kri, iz katere bo razvidno, ali je v vašem telesu prisoten alkohol. Tukaj zgornja meja pri kateri še imate pravico do odškodnine za poškodbe, znaša 0,5 g/l krvi.
Preverba stopnje alkohola za pravice v primeru lastne krivde torej predstavlja nujen pogoj za dosego upravičenja do odškodnine. Kot primer navajamo sledeče: samo vidna praska na vozilu oz. nobene vidne zunanje poškodbe, ali nikakršne ugotovljene notranje poškodbe vozila, čeprav ste opravili obisk zdravstvene ustanove, še ne prinese omenjene pravice. Škoda vozila ne sme biti povsem minimalna. Izjema so motorna vozila.
Na vozilu mora nastati materialna škoda, ki je takšne intenzitete, da je možno utrpeti telesne nevšečnosti. Pri tem materialna škoda vozila ni toliko pomembna, saj lahko pride do zdrsa vozila, ali prevrnitve takšnega vozila, kot so tudi recimo štirikolesniki in traktorji, pri čemer oz. povzročitelj – voznik pade iz vozila, kar je drugače kot pri avtomobilih. Tukaj škoda na vozilih ni toliko pomembna.
Četrti pogoj - AO PLUS odškodninaImeti morate diagnoze, ki so priznane po splošnih pogojih za AO plus. Katere so tiste diagnoze, ki vam ne prinašajo odškodnine iz naslova AO plus odškodnine, si preberite v nadaljevanju:
Ali so priznane vse diagnoze v primeru lastne krivde (AO+odškodnina), za prometno nesrečo?Vse ostale diagnoze v primeru AO plus odškodnine seveda so priznane in se upoštevajo pri ocenitvi višine vaše pravične odškodnine za telesne težave.
Dodatno v vednost: Če vam je z motornim vozilo zdrsnilo s cestišča zaradi kamenja, peska, ledu ali česa podobnega, se tretira, da lahko odškodnino dobite le v primeru sklenjenega AO PLUS zavarovanja, kot da ste sami krivi, čeprav krivda »dejansko« ni bila vaša. Šteje se, da vaše vožnje niste prilagodili razmeram na cestišču.
Materialni stroški v primeru AO plus odškodnine niso priznani. Zavarovanje AO+, ne krije nobenih materialnih stroškov (že nastalih in bodočih predvidenih stroškov, kot so - izpad prihodka itd.).
Če na vaše vozilo pade drevo, skala ali kamenje oz. utrpite udarec strele, načeloma ne morete pridobit denarne pravice iz zavarovanja AO plus. V takšnih primerih našteti dogodki štejejo kot višja sila, ki pa izključuje upravičenje do odškodnine.
Pomembno se je zavedati, da lahko v primeru prometne nesreče pride tako do materialne škode kot tudi do telesnih poškodb. Navadno vozniki zavarujejo le materialno škodo in velikokrat pozabijo na morebitne telesne ali duševne poškodbe, ki jih tudi lahko utrpijo med prometno nesrečo. Zavarovanje avtomobilske odgovornosti je tisto, ki je obvezno. V primeru prometne nesreče slednje krije škodo, ki jo povzročitelj naredi vozilu drugega udeleženca ali samemu udeležencu. Zavarovanje avtomobilske odgovornosti tako krije stroške nastale na podlagi poškodb potnikov v vozilu povzročitelja ali v ostalih vozilih, soudeleženih v prometni nesreči. Na tej točki se pojavi vprašanje, katero zavarovanje krije škodo, nastalo na avtomobilu povzročitelja in telesne poškodbe povzročitelja? Odgovor na prvi del vprašanja je avtomobilski kasko. Slednji bo kril stroške nastale na vozilu povzročitelja prometne nesreče. Telesne poškodbe povzročitelja ne krije nobeno izmed zgoraj naštetih zavarovanj, zato je izrednega pomena, da ima vsak voznik sklenjeno tudi AO+ zavarovanje.
V kolikor boste sami povzročitelj prometne nesreče in boste utrpeli telesno poškodbo ali smrt, se zavarujte z AO+ zavarovanjem. Le slednje vam bo povrnilo denarno nadomestilo za utrpele telesne poškodbe, v primeru vaše smrti v prometni nesreči pa bodo denarno nadomestilo prejeli vaši svojci.
Odgovor na to vprašanje je pritrdilen. Glede na to, da je prometna nesreča dogodek, ki ga ne moremo v naprej predvideti (podobno kot udarec, padec…) se lahko z nezgodnim zavarovanjem zavarujete za primer smrti in invalidnosti ali se zavarujete v obliki dnevne odškodnine. Ko govorimo o dnevni odškodnini, s tem mislimo na odškodnino, ki jo prejmete v času, ko zaradi nesreče ne morete opravljati svojega dela. Nezgodno zavarovanje krije tudi nadomestilo za bolnišnični dan, torej denarno nadomestilo za vsak dan, ki ga preživite v bolnišnici in stroške zdravljenja.
AO+ zavarovanje ima pred nezgodnim zavarovanjem veliko prednosti. Med prvo pomembno prednost AO+ zavarovanja štejemo kritje. V primerjavi z nezgodnim zavarovanjem AO+ zavarovanje krije tudi telesne poškodbe povzročitelja prometne nesreče. Med slednje štejemo telesne bolečine, nastale na podlagi zmanjšane telesne aktivnosti. AO+ zavarovanje torej krije tudi stroške poškodbe in njen vpliv na kakovost vašega življenja.
Tudi odgovor na zgornje vprašanje je pritrdilen. Dejstvo je, da lahko poškodba v prometni nesreči močno vpliva na vaše vsakodnevne aktivnosti in na vaše normalno opravljanje dela. V kolikor imate sklenjeno nezgodno zavarovanje se posledice prometne nesreče na telesnem ali duševnem nivoju ugotavljajo zgolj na podlagi zdravniških potrdil in ostale zdravniške dokumentacije. Za razliko od tega zavarovanje AO+ upošteva tudi vaša občutja in to, kako oškodovanci doživljajo posledice prometne nesreče in poškodovanosti. Pri tem se je treba zavedati, da mora biti zavarovalnina skladna s slovensko sodno prakso.
Druga ključna prednost, ki jo ima AO+ zavarovanje, je zavarovalnina. Slednja je mišljena kot maksimalni znesek, ki vam ga zavarovalnica v primeru poškodbe v prometni nesreči vrne. Pri AO+ zavarovanju lahko zavarovalnina znaša kar do 100.000 evrov.
V kolikor se odločite, da boste sklenili AO+ zavarovanje, vam zavarovalnica v primeru, da ste sami povzročili prometno nesrečo in utrpeli telesne poškodbe, povrne denarno nadomestilo. Če voznik v prometni nesreči umre (in ima za svoje vozilo sklenjeno AO+ zavarovanje), zavarovalnica odškodnino za smrt povrne njegovim svojcem.
Tako AO+ zavarovanje kot tudi nezgodno zavarovanje imata svoje prednosti in slabosti. Iz tega razloga voznikom priporočamo, da sklenejo obe zavarovanji in se tako posledično zavarujejo za popolnoma vsak možen izid prometne nesreče. Če pride do prometne nesreče in imate sklenjeni obe zavarovanji, obstaja verjetnost, da iz obeh zavarovanj prejmete denarno nadomestilo, v kolikor ste do njega upravičeni. Tako se zavarovalnici iz nezgodnega zavarovanja in AO+ zavarovanja ne štejeta ena v drugo.
Zavarovalnice torej vsem voznikom toplo priporočajo tudi sklenitev AO+ zavarovanja in ne le nezgodnega zavarovanja. V kolikor ima voznik sklenjeno le nezgodno zavarovanje, mu bo škoda povrnjena le v primeru trajne invalidnosti ali smrti. Na drugi strani AO+ zavarovanje krije tudi druge zavarovalne primere. Med slednje štejemo primere, ko voznik utrpi trajne telesne poškodbe.
Raziskave so pokazale, da skoraj tri četrtine voznikov ob registraciji svojega vozila sklenejo tudi AO+ zavarovanje. Kljub temu se je treba zavedati, da je odstotek možnosti, da boste AO+ zavarovanje dejansko koristili zelo majhen. V letu 2015 je le 0,19 odstotka zavarovancev dejansko koristilo AO+ zavarovanje. Ta podatek je pozitiven, saj kaže na dejstvo, da je kultura vožnje slovenskih državljanov dobra in se zgodi veliko več lažjih prometnih nesreč kot hudih.
Za vsakogar, ki se odloči skleniti AO+ zavarovanje, je dobro vedeti, da škoda za strah iz naslova prometne nesreče v tem zavarovanju ni krita. Poleg tega tudi predmeti, ki so se zaradi prometne nesreče poškodovali (npr. vaša oblačila, telefon…) niso všteti v AO+ zavarovanje. Odškodnine ne boste prejeli, v kolikor ste utrpeli poškodbe tkiv na celotni hrbtenici razen tedaj, ko zdravnik potrdi, da so poškodbe sveže. Dobro je vedeti tudi, da je škoda v primeru smrti za pogrebne stroške določena kot višina sedemkratne pogrebnine. V kolikor oškodovanec prejme odškodnino z naslova AO+ zavarovanja in kasneje umre, se odškodnina ne deduje.
Pri AO+ zavarovanju se denarno nadomestilo izplača tudi, če voznik, ki je povzročil prometno nesrečo ni lastnik vozila. Govorimo torej o zavarovanju za vsakokratnega voznika kar pomeni, da je z njim zavarovana vsaka oseba, ki z dovoljenjem zavarovanca vozi njegovo vozilo.
Ali ste vedeli, da so nekatere zavarovalnice po letu 2018 zvišale vrednost odškodnin AO plus na 100.000,00 evrov?
Do omenjenega leta je bila najvišja možna zakonska vrednost odškodnine AO plus - 51.000,00 evrov.
080 26 26-VISOKA ODŠKODNINA PLANINŠEC d.o.o. - VAŠ ZANESLJIVI PARTNER V PRIMERU PROMETNE NESREČE - AO plus odškodnina.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več