Poškodbe hrbtenice, vratu in glave (distorsio coli, distensio mm colli) se razlikujejo glede na hitrost in moč udarca, pri čemer so najpogostejše poškodbe pri prometnih nesrečah ali poškodbah na delovnem mestu. V Sloveniji približno 66 odstotkov oškodovancev v prometnih nesrečah utrpi manjšo poškodbo vratne hrbtenice. Poškodbe zgornjega dela vratne hrbtenice pogosto povzročajo kronično bolečino, šok in celo paralizo. Pojavljati se začnejo mravljinčenja in drevenenja po zgornjih in spodnjih okončinah.
Ko telo potnika v vozilu pri trku agresivno pospeši z udarcem trka, ostane glava statična, kar povzroči, da vrat absorbira večino sile. Ko se mišice in vezi v vratu raztegnejo preko svojih naravnih meja, se glava začne v stranskem gibanju vračati v prvotni položaj in pri tem vrača vrat v nasprotno smer. To hitro gibanje naprej in nazaj (whiplash), povzroči poškodbe živčnih korenin in diskov v vratni hrbtenici. Sočasno pride tudi do pretresa možganov.
Odškodnina za lažji zvin in natega vratnih mišic se giblje od 1.000,00 eurov do 2.000,00 eurov. Odškodnina pri zmernem zvinu in nategu vratnih mišic se giblje od 2.000,00 eurov do 5.000,00 eurov. Odškodnina pri hudem zvinu in nategu vratu se giblje od 5.000,00 eurov do 20.000,00 eur. Pri težjih poškodbah vratu, kjer pride do premika vratnih vretenc ali zloma - poka vratnih vretenc, se giblje odškodnina od 20.000,00 eurov do približno 80.000,00 eurov, če seveda ne pride do ohromelosti telesa. V slednjem primeru so odškodninski zneski še veliko višji.
V slednjem primeru se odškodnina giblje do 1.000.000,00 eurov, saj nastanejo osebi, ki je utrpela izredno hudo obliko poškodbe vratne hrbtenice tudi visoki doživljenjski izpad dohodka in stroški tuje profesionalne pomoči.
Lažje poškodbe vratu v obliki zvina in natega vratnih mišic pri prometni nesreči, kot smo že omenili, so lahko veliko več kot le bolečina in togost vratu. Če se poškodba zvina in natega vratne hrbtenice po prometni nesreči ne zdravi, lahko povzroči kronične zdravstvene težave, ki vplivajo na vaše življenje in višino odškodnine za zvin in nateg vratnih mišic, saj je v obeh primerih pomembno, da se zdravite pravilno. Simptomi, ki se pojavljajo pri nategu in zvinu vratnih mišic so napetost vratne mišice, zmanjšano gibanje vratu, bolečine v ramenskih obročih, omejena gibljivost ramenskega obroča, glavoboli, utrujenost, vrtoglavica, težave pri ušesih itd. V odškodnino za nateg in zvin vratu zaradi prometne nesreče se upoštevajo tudi vsi dodatni simptomi, ki so posledica natega in zvina vratnih mišic v primeru prometne nesreče.
Namig: Tista oseba, ki bo nosila vratno opornico in se z njo tudi slikala, bo dobila nekoliko višjo odškodnino za zvin in nateg vratnih vretenc, kot pa, če le te ne bi nosila.
Pri hudi poškodbi vratu - zlom, prelom ali premik vratnih vretenc so odškodnine izredno visoke. Več o teh hudih poškodbah si preberite na ostalih naših spletnih podstraneh, saj smo v tem članku govorili le o nategu in zvinu vratnih mišic, ki je najbolj pogost pojav pri prometnih nesrečah.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več