Odškodnina za poškodbo pri delu vam pripada po zakonu, če seveda obstaja upravičenost. Odškodninsko odgovornost delodajalca zaradi poškodbe pri delu, ker se je delavec poškodoval na delovnem mestu, krije zavarovalnica.
Odškodninska odgovornost delodajalca se izplača s strani zavarovalnice pri kateri ima delodajalec zavarovano odgovornost za poškodbe pri delu. Le redki delodajalci tovrstne odgovornosti za nimajo zavarovane.
Odškodnino za poškodbo pri delu dobimo na podlagi zavarovanja odgovornosti za poškodbe na delovnem mestu, vi pa lahko še posebej zahtevate zavarovalnine (dnevne odškodnine, invalidnine itd.) – iz svojega kolektivnega nezgodnega zavarovanja ter vseh ostalih nezgodnih polic lahko tudi z našo pomočjo. Odškodnino vam izplača zavarovalnica delodajalca.Višina denarne odškodnine je v veliki meri odvisna od vašega ravnanja takoj po nesreči, zato nas v najkrajšem možnem času pokličite na telefonsko številko 080 26 26. Brezplačno vam bomo svetovali, kaj storiti po nesreči, da uspešno izpeljete postopek in dobite pravično denarno zadoščenje.
Za uspešno uveljavljanje visoke odškodnine zaradi poškodbe pri delu, od vas potrebujemo:
POZOR: Odškodnino lahko dobite, če je bil narejen zapisnik (prijava poškodbe pri delu) ali policijski zapisnik oziroma zapisnik inšpektorja varstva pri delu oziroma z obrazcem ER 8.
Obrazec ER8 si za prijavo poškodbe pri delu si lahko prenesete na spodnji povezavi:
ER-8 obrazec (PDF) | |
ER-8 obrazec (.doc) |
Vsekakor moramo pisno utemeljiti, da niste bili sami krivi za nesrečo! Strokovna pravna argumentacija je ključnega pomena, saj je vse vezano na obligacijski zakonik (objektivna in subjektivna odgovornost ), in na pravilnike varstva pri delu za posamezna specifična dela. Svetujemo vam, da odškodninski zahtevek prepustite izkušenim pravnim strokovnjakom.
Za vas se borimo do zadnje možnosti, saj vlagamo odškodninske zahtevke, ugovore, pritožbe in tožbe proti ZAVAROVALNICAM.
ŽELITE BREZPLAČNO PRAVNO MNENJE ZA SVOJ PRIMER?
Odškodnina za poškodbo pri delu je pravica vsakogar, ki je znotraj delovnega procesa utrpel duševno ali telesno poškodbo. Višina izplačane odškodnine se določa na podlagi več dejavnikov, med slednje pa predvsem štejemo vrsto poškodbe in stopnjo, čas zdravljenja in stroške zdravljenja, posttravmatske posledice, prikrajšanje življenjske aktivnosti in ostale.
Poškodba na delu je definirana kot vsaka poškodba, ki se je zgodila v času delovnega procesa. Mednje sodijo tudi poškodbe, do katerih je prišlo na službeni poti ali na poti na delo ter z dela, v kolikor je bil prevoz organiziran s strani delodajalca. Poškodbe ločimo na podlagi tega, ali so nastale iz malomarnosti zaposlenega, ki je lahko posledica neustreznega znanja, uporabe substanc, nepravilnega ravnanja, karakternih lastnosti in ostalih ter na podlagi tega ali so nastale zaradi neustreznih pogojev za delo (npr. spolzka tla, nevarne razmere).
Poleg izpolnjenega odškodninskega zahtevka so ključni elementi še s strani delodajalca izpolnjen obrazec ER-8 (ali zapisnik policije ali zapisnik inšpektorja za varstvo pri delu), izjave prič, dokazila o bolniškem staležu, zdravniška potrdila in izvidi, dokazi o izpadu dobička ali dohodka, poškodbeni list in fotokopija pogodbe o zaposlitvi.
Obrazec za prijavo poškodbe pri delu ER8 je dostopen na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje ali v katerikoli papirnici v tiskani obliki. Pomembno je, da je ER8 obrazec izpolnjen s strani delodajalca in sicer v štirih izvodih. Izpolnjene izvode mora oškodovanec izročiti svojemu osebnemu zdravniku. Nato se en izvod obrazca vrne delodajalcu, dva izvoda osebni zdravnik posreduje Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, zadnji izvod pa se hrani za namene zdravstvene dokumentacije. Če delodajalec od osebnega zdravnika oškodovanca prejme več kot en izvod, mora en izvod posredovati direktno na najbližjo enoto Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Obrazec mora biti izpolnjen čim bolj natančno in čitljivo..
Najpogosteje do poškodbe pride zaradi izgube nadzora nad delovno opremo, padcem zaradi spolzkih površin, zdrsa… Najbolj tvegan sektor je gradbeni sektor. Najpogosteje pride do poškodbe dlani, prstov, glave in hrbtenice. Tvegani sektorji za pogoste poškodbe v službi so tudi sektorji, znotraj katerih se obdeluje kovine ali proizvaja električne stroje in naprave.
Pri določitvi višine odškodnine za poškodbo pri delu je izrednega pomena dejstvo, ali je do poškodbe prišlo zaradi malomarnosti delavca ali ne. Vrednoti se torej glede na to, koliko je bil delavec soodgovoren. Malomarnost pomeni, da delavec ni dosledno sledil navodilom delodajalca za varnost pri delu ali se ni primerno zaščitil, čeprav je vedel, da se mora.
Odškodnina se določa tudi na podlagi vrste poškodbe in njenega vzroka. Tu ločimo hude in blage poškodbe. Hude poškodbe so tiste, ki bistveno vplivajo na prihodnjo kakovost oškodovančevega življenja in dela. Zaradi hude poškodbe delavec navadno ni več sposoben za opravljanje svojega dela v prihodnosti.
Prijava poškodbe pri delu je smiselna vedno, ko je oškodovanec zaradi le-te z delovnega mesta odsoten tri dni ali več. V tem primeru ima oškodovanec od svojega delodajalca pravico zahtevati izpolnjen obrazec ER-8 oziroma obrazec za prijavo nesreče.
Kot že omenjeno je za oškodovanca zelo koristno, če se takoj po nezgodi posvetuje z odškodninskim strokovnjakom. Visoka odškodnina Planinšec se že vrsto let ukvarja s tovrstnimi primeri in se lahko pohvali z visokimi zneski izplačanih odškodnin za poškodbe pri delu. Vizija Visoke odškodnine Planinšec je maksimalno zadovoljstvo naših strank, slednjim pa smo vedno na voljo preko maila ali telefona.
Znotraj samega postopka pridobitve odškodnine je izrednega pomena, da so odškodninski strokovnjaki ažurni. Pisarna svoje stranke redno obvešča o vseh korakih samega procesa in jih skozi slednjega dosledno vodi. Vsak primer je svojstven, zato je izrednega pomena, da odškodninski strokovnjaki primer obravnavajo kot unikaten, a vendar vedo, koliko odškodnine bi lahko prejeli podobnega.
Namen najema pravnega strokovnjaka na področju odškodnin je v tem, da oškodovanca vodi skozi celoten proces pridobitve odškodnine. Navadno oškodovanec ne ve, katere obrazce potrebuje za pridobitev določene odškodnine in iz tega naslova je tudi pametno imeti pomoč nekoga, ki ima na tem področju izkušnje. Odškodninski strokovnjaki znajo tudi primerno utemeljiti, da poškodba na delovnem mestu ni nastala zaradi malomarnosti oškodovanca. Ta element, imenovan pravna argumentacija, je ključen za doseg želene višine odškodnine. Pravna storitev, ki jo nudi naša pisarna je tudi zastopanje na sodišču in vložitev odškodninske tožbe, v kolikor višina odškodnine, določena s strani zavarovalnice, ni primerljivo visoka. Pravne storitve torej obsegajo celoten postopek vse do tedaj, ko stranka ni v popolnosti zadovoljna z izplačilom in določenim zneskom.
Nastja Mlakar
Na delu se mi je pripetila nezgoda zaradi katere nisem bila zmožna opravljati dela. Vedela sem, da mi verjetno pripada odškodnina toda sama nikakor nisem mogla urediti stvari. Pri Visoki odškodnini Planinšec so celotno stvar prevzeli in jo uredili vse do izplačila zavarovalnice. Hvala.
Majda Sokol
Imela sem poškodo v službi. Za njih sem izvedela od sodelavca, ki mi je tudi svetoval, da sem upravičena do odškodnine. Skozi celoten postopek so bili dosegljivi in mi pomagali. To je bilo zame prvič, da sem imela stik z njimi in lahko jih le pohvalim. Znesek je bil nad pričakovanji.
Jože Cimerman
Tudi jaz sem imel opravka s poškodbo in sem z odškodnino Planinšec zelo zadovoljen, in za korekten odnos glede slednje, predvsem pa dokaj hitro realizacijo. Še enkrat hvala.
Filip Škvorc
Lahko rečem le, da mi brez njih nebi uspelo priti do odškodnine.
Maja Belehar
Žal sem mi je pripetila poškodba na delovnem mestu. Sem zelo vesela, da sem jih poklicala. Sedaj mi je vsaj glede financ nekoliko lažje.
Lara Varga
V njihovi pisarni so mi zelo dobro svetovali v začetku postopka. hvala.
Peter Kardoš
Zelo profesionalni in prijetni. Enostavno smo se zmenili in stvar brez pretresov pripeljali do konca. Vsekakor priporočam!
Dušan Strnad
Dobro podjetje v kolikor želite pravično povračilo škode! Meni so uredili več kot sem pričakoval.
Dušan Kolmanič
Uredili ste mi več kot sem pričakoval, še enkrat iskreno hvala.
Helena Spruk
Odlični pravniki, ki se spoznajo na svoje delo!
Srečko Novak
Strokovni, uspešni in pošteni. Priporočam.
Tone Ocepek
Priporočam.
Mojca Židovnik
Zelo zadovoljni z odškodnino.
Opis primera:
Oškodovanec je opravljal svoje delo izmenskega delovodje, ko se je delavec, ki je bil predhodno odstranjen z delovnega mesta, čez cca 4 ure vrnil na delovno mesto in fizično napadel oškodovanca ter z njim obračunal, pri tem pa ga telesno poškodoval.
Pravna argumentacija:
Oškodovanec je bil napaden med delom v službi, ko se je delavec, ki je bil predhodno odstranjen z delovnega mesta, čez cca 4 ure vrnil na delovno mesto in fizično napadel oškodovanca. Gre za delavca, ki je pri rednem službenem delu bil žrtev fizičnega napada. Oškodovanec je stal pred Distribucijskim centrom Šentilj, ko je prišel delavec in ga povsem nepričakovano fizično napaden. Delavec povsem nepričakovanega in nenadnega fizičnega napada stranke ni pričakoval. V predmetni zadevi bil oškodovanec kot delavec pri opravljanju rednega po navodilih nadrejenih po službeni dolžnosti na navedenem kraju in je bil v tistem trenutku izpostavljen večji nevarnosti oz. večjemu tveganju za nastanek škode na telesu in zdravju človeka. Dejstvo je, da je bil oškodovanec kot delavec in prisotna oseba, pri opravljanju dejavnosti izpostavljen nevarnosti. O objektivni odgovornosti govorimo kadar iz določene stvari ali dejavnosti izhaja večja nevarnost oz. tveganje za nastanek škode na zdravju in telesu človeka kar se je v predmetni zadevi tudi zgodilo kot je navedeno.
Opis primera:
Oškodovanec je citiranega dne opravljal svoje delo in je pri gibanju po gradbišču nehote in povsem nepričakovano stopil z nogo na komad lesa, ki je ležal na gradbišču, pri tem mu je zdrsnilo in je padel nazaj na hrbtenico ter se telesno poškodoval. Oškodovanec je opravljal delo »fini omet betona«, komad lesa dolžine 12 x 40 cm, na katerega je oškodovanec stopil nazaj, pa so nastavili oz. na dotičnem mestu pustili drugi delavci, ki so komad potrebovali za podlaganje, oškodovanec pa tega ni vedel niti videl in komada lesa za seboj ni pričakoval. Gre za element iz lesa, ki ne bi smeli prosto ležati po gradbišču. Oškodovanec je delo opravljal izključno po navodilih nadrejenih. Oškodovanec dela na noben način ni mogel opraviti drugače in z manjšim tveganjem. Do nezgode je prišlo zaradi zdrsa na lesenem komadu, ki je bil moker in posledično spolzek ter se je nahajal za oškodovancem, ker so ga tam odložili drugi delavci, česar oškodovanec ni videl niti ni bil opozorjen.
Pravna argumentacija:
Posledično je lastnik gradbišča kršil temeljno dolžnost, da delavcem dejansko zagotovi varno delo in varno delovno okolje, zaradi česar mu je za nastalo škodno posledico odškodninsko odgovoren po načelu krivdne odgovornosti. Med izvajanjem del na gradbišču je potrebno upoštevati in izvajati temeljna načela iz zakona, ki ureja varnost in zdravje pri delu, še zlasti v zvezi z vzdrževanjem primernega reda in zadovoljitvijo čistoče na gradbišču, kar pa v predmetni zadevi vsekakor ni bilo poskrbljeno. Gre za opustitev zadostne skrbnosti lastnika gradbišča, saj delavcem ne more nalagati brez ustrezne in pravilne organizacije določenih del kot je bilo v danem primeru storjeno. Delodajalec bi delo moral organizirati na drugačen način.
Oškodovanec se je nedvoumno poškodoval pri delu, pri katerem kljub največji pazljivosti vseh nevarnih situacij vselej ni mogoče imeti pod nadzorom, zaradi česar mu je lastnik gradbišča za nastalo škodno posledico odškodninsko odgovoren po načelu objektivne odgovornosti, saj je šlo za gradbišče, kjer so okoliščine bile takšne, da je delavec bil izpostavljen večjemu tveganju iz katerega je izvirala povečana nevarnost za nastanek škode.
Opis primera:
Oškodovanec je citiranega dne opravljal redno delo v službi. S sodelavcem je šel v halo skozi vrata, težka več kot 1 tono, in jih zaprl. Vrata je za seboj zaprl, s tem, da jih je kot zmeraj povlekel, ta pa se niso ustavila na zatiču, kot bi se morala. Zapeljala so se skozi in izpadla iz svojega ležišča ter padla na oškodovanca in ga telesno poškodovala.
Pravna argumentacija:
Delodajalec ni organiziral delovnega procesa tako, da bi preprečil nastanek škode. Moral bi poskrbeti za ustrezna vrata, da bi preprečil nastanek nezgode, vrata pa tudi niso bila atestirana, saj so bila po izjavah sodelavcev, narejena kar v prostorih delodajalca. Imela so zatič, ki bi moral zadržati vrata. Vrata so bila neizpravna, poškodovana, rahlo zvita, zato niso nasedja na zatič, kar bi morala. Vrata se tako niso ustavila in so izletela s tečajev, ter padla na oškodovanca in ga telesno poškodovala.
Delodajalec ni poskrbel za ustrezno varnost pri delu, kar bi bil dolžan narediti, in je tako kršil temeljno dolžnost delodajalca, da delavcem dejansko zagotovi varno delo, zaradi česar mu je za nastalo škodno posledico odškodninsko odgovoren po načelu krivdne odgovornosti.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več