Do odškodnine so upravičeni ožji sorodniki osebe, ki je umrla zaradi posledic prometne nesreče, delovne nesreče ali drugih nezgod.
Izguba bližnje osebe je uničujoč dogodek, ki vedno pusti posledice na duševno zdravje ter občutek nemoči in praznine. Ne glede na to, ali nekdo umre zaradi starosti ali bolezni, izguba ni nikoli lahka. Toda nenadna izguba bližnje osebe zaradi malomarnosti nekoga drugega, samo povečuje trpljenje. To se največkrat dogaja v prometnih nesrečah, delovnih nezgodah in vseh ostalih nezgodah ter nenazadnje pri zdravniških napakah iz malomarnosti.
Po vseh bolečih dogodkih sledijo duševne bolečine zaradi smrti bližnje osebe ter finančne stiske zaradi stroškov zdravljenja ter pogreba. Čeprav denar ne bo nadomestil žalosti, ste upravičeni do odškodnine za smrt bližnje osebe, če je bila to posledica malomarnosti nekoga drugega.
Vsaka smrt, za katero je mogoče dokazati, da je bila povzročena neupravičeno ali malomarnostjo druge osebe, se pravno šteje za neupravičeno smrt. V takih primerih so upravičenci pokojnika upravičeni do odškodnine za smrt bližnje osebe. Pogosto v primerih neupravičene smrti sodelujejo številne stranke, kot so podjetja, zdravniki, bolnišnice in posamezniki, za katere je sodišče štelo, da so odgovorni za povzročitev smrti. Najbolj pogoste smrtne žrtve terjata promet in nevarno delo.
V prometnih nesrečah se ponesreči ogromno število ljudi zaradi malomarnosti drugih udeležencev bodisi kot vozniki, motoristi, pešci ali kolesarji. Najbolj pogosti vzrok je neprilagojena hitrost, vožnja pod vplivom alkohola ter drog, uporaba mobilnih telefonov med vožnjo, slaba vidljivost in podobno.
V delovnih nezgodah nemalokrat lahko pride do smrtnih žrtev zaradi neupoštevanja varnostnih predpisov, različnih okvar na delovnih strojih, malomarnosti drugih sodelavcev, neusposobljenosti za vožnjo viličarjev, neuporabe zaščitne opreme pri delu posebej pri višinskih delih in podobno.
V nezgodah na javnih ali zasebnih površinah tudi lahko pride do smrtnih izidov posebej, če se sprehajate ob nezavarovanih gradbiščih brez opozorilne table ali traku, uporabljate zelo visoke, stare ter dotrajale lestve, kjer lahko pride do usodnega padca iz višine.
Obligacijski zakonik Republike Slovenije določa odškodnino za primer smrti in sicer za materialno in nematerialno škodo, ki jo je dolžan poravnati povzročitelj oziroma zavarovalnica povzročitelja. Materialna škoda pomeni povrnitev stroškov zdravljenja in pogreba, nematerialna pa odškodnino za duševne bolečine ob izgubi bližnje osebe najožjim družinskim članom (zakonec, starši, otroci).
Najpogostejše vrste neupravičenih smrti:
Osnova za izplačilo odškodnine za smrt bližnje osebe je dokazilo, da je do smrti prišlo zaradi malomarnosti druge osebe. Za smrt bližnje osebe v prometni nesreči ali delovni nezgodi je pristojna policija in okrožno državno tožilstvo, ki ugotavlja okoliščine prometne nesreče in odgovorne osebe delovne nezgode. Ko se postopek ugotavljanja krivde konča, lahko vložite odškodninski zahtevek za duševne bolečine ob izgubi bližnje osebe na pristojno zavarovalnico povzročitelja prometne nesreče ali delovne nezgode.
V primeru, da je pokojni sam bil kriv za prometno nesrečo ali je sam bil v njej udeležen odškodnino lahko zahtevate iz zavarovanja vozila AO PLUS.
Kot smo že večkrat omenili, AO+ krije samo nematerialno škodo, v tem primeru duševne bolečine ob izgubi bližnje osebe.
Kaj lahko zahtevate v odškodninskem zahtevku za smrt zaradi malomarnosti?
Obligacijski zakonik Republike Slovenije določa, da ožjim družinskim članom pokojnega in sicer zakoncu, staršema in otrokoma pripada pravična odškodnina za smrt bližnje osebe. Višina odškodnine kot tudi upravičenost sta odvisna od osebnih okoliščin in sicer časa trajanja zakonske zveze, starosti otrok, dolžine trajanja življenjske skupnosti
Z našo pomočjo družinski član prejme v povprečju 27.000 EUR odvisno od naštetih okoliščinah, zunajzakonski partner pa prav tako.
Če se vam pripeti smrt v družini zaradi malomarnosti druge osebe in sicer v prometni nesreči, delovni nezgodi ali nezgodi na splošno, kot ožjemu družinskemu članu vam pripada odškodnina za smrt iz odgovornosti povzročitelja. Po prejetju mrliškega lista in obdukcijskega poročila lahko nas pokličete in predstavite nam svoj primer. Ne oklevajte in nas pokličite na našo brezplačno telefonsko številko 080 2626 kjer vam bomo svetovali glede postopka, upravičenja in potrebne dokumentacije.
Poleg odškodnine za smrt iz odgovornosti povzročitelja, vam po vseh nezgodnih policah pokojnega pripada še zavarovalnina v primeru nezgodne smrti. Na teh policah je po navadi označen upravičenec do izplačila v primeru smrti nosilca police.
Več o posameznih področjih tukaj:
https://www.visokaodskodninaplaninsec.si/prometna-nesreca
https://www.visokaodskodninaplaninsec.si/odskodnina-za-poskodbo-pri-delu
Če oseba za posledicami nezgode umre, lahko sodišče prisodi njenim ožjim družinskim članom (zakonec, otroci in starši) pravično denarno odškodnino za njihove duševne bolečine.
Odškodnino lahko dobijo sorodniki umrle osebe tudi, če je le ta bila sama kriva za prometno nesrečo, in sicer na podlagi zavarovanja vozila AO PLUS.
Takšno odškodnino je mogoče prisoditi tudi bratom in sestram, če je med njimi in umrlim oziroma poškodovanim obstajala trajnejša življenjska skupnost.
Odškodnino iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena, lahko prisodi sodišče tudi zunajzakonskemu partnerju, če je obstajala med njim in umrlim oziroma poškodovancem trajnejša življenjska skupnost.
Družinski član umrlega z našo pomočjo prejme povprečno 25.000.00 EUR.
Kot najnižjo odškodnino (npr. V primeru 1 leto trajajoče izvenzakonske skupnosti) dobimo vsaj 5.000.00 EUR.
Pišite nam ali nas pokličite na 080 26 26.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več