Pravica do odškodnine v primeru škode na zdravju, ki je posledica cepljenja proti covidu-19 ali zdravljenja z zdravili proti covidu-19, ki imajo izdano začasno dovoljenje za uporabo, je urejena v 70. členu interventnega Zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19 (ZDUPŠOP) ter 53.d členu Zakona o nalezljivih boleznih (ZNB).
Pravico do odškodnine ima posameznik, ki je cepljen ali zdravljen proti covidu-19 s strani izvajalca zdravstvene dejavnosti, ki ima ustrezno dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti v Republiki Sloveniji. Ta oseba je upravičena do odškodnine v višini 60.000,00 evrov, če utrpi resno in trajno zmanjšanje svojih življenjskih funkcij.
V primeru smrti osebe, ki je bila cepljena ali zdravljena, pripada odškodnina njenemu zakoncu ali zunajzakonskemu partnerju, s katerim je ta oseba živela v zunajzakonski skupnosti, ter staršem. To velja pod pogojem, da je bila umrla oseba otrok do 18. leta starosti ali otrok nad 18. letom starosti, če so ga starši dolžni preživljati ali je z njimi živel v trajnejši življenjski skupnosti. V tem primeru skupna odškodnina znaša 10.000,00 evrov.
V primeru smrti osebe, ki je bila cepljena ali zdravljena (kot navedeno zgoraj) in je bila tudi starš, pripada odškodnina mladoletnim ali polnoletnim otrokom, ki jih je bila oseba dolžna preživljati. V tem primeru znaša odškodnina 20.000,00 evrov.
Odškodnina za škodo, ki je nastala cepljeni ali zdravljeni osebi, znaša 60.000,00 evrov in se izplača v enkratnem znesku.
V primeru smrti cepljene ali zdravljene osebe, ki je bila zakonec ali otrok, znaša odškodnina 10.000,00 evrov skupaj za njenega zakonca oziroma zunajzakonskega partnerja in starše umrlega otroka, če so ga bili starši dolžni preživljati.
V primeru smrti cepljene in zdravljene osebe, ki je bila starš, znaša odškodnina 20.000,00 evrov in je namenjena mladoletnim ali polnoletnim otrokom, ki jih je bila oseba dolžna preživljati.
Zagotavljanje odškodnine za posledice cepljenja.
Odškodnina za posledice cepljenja
V primeru, da se po cepljenju proti covidu-19 pojavijo neželeni učinki, imamo sedaj pravico do finančne odškodnine.
V nadaljevanju bomo preučili, kdo lahko pridobi odškodnino zaradi cepljenja proti covidu-19, kdo jo izplača ter kakšna je višina te odškodnine.
Oseba, ki lahko prejme denarno odškodnino zaradi cepljenja proti covidu-19, je:
V primeru smrti osebe je lahko upravičenec do odškodnine njen zakonec ali partner, s katerim je ta oseba živela v zunajzakonski skupnosti, ali starši, če je bila umrla oseba otrok do 18. leta starosti ali otrok, starejši od 18 let, če so ga starši dolžni preživljati ali če je z njimi živel v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti.
V primeru smrti osebe so do odškodnine upravičeni njeni otroci, ki so mlajši od 18 let, ali starejši otroci, če je bila oseba dolžna skrbeti za njih ali če so z njo živeli v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti.
Priznana je škoda na zdravju, ki se izraža v hudi in trajni omejitvi življenjskih funkcij. Škoda, ki je posledica strokovnih napak pri cepljenju ali neustrezne kakovosti cepiva, ni priznana kot takšna škoda. Če je škoda na zdravju ali smrt osebe, ki se je cepila, nastala zaradi napak strokovnjakov pri cepljenju ali zaradi neustrezne kakovosti cepiva, se za pravno odgovornost ali odgovornost proizvajalca cepiva uporabljajo predpisi civilnega prava.
Postopek za uveljavitev pravice do odškodnine se začne s predložitvijo vloge na ministrstvo za zdravje. Vloga se lahko vloži najkasneje v šestih letih od datuma cepljenja, če je cepljenje potekalo na ozemlju Republike Slovenije. Ministrstvo za zdravje lahko samostojno pridobi ali preveri informacije iz zdravstvene dokumentacije osebe, ki se je cepila. Vloženi podatki ostanejo zaupni.
Minister, pristojen za zdravje, odloča o pravici do odškodnine na podlagi odločitve invalidske komisije.
Višina odškodnine za posledice cepljenja proti covidu-19 je naslednja:
Preden lahko oškodovanec uveljavlja odškodnino, mora Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ali Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) ovrednotiti škodo na zdravju ali smrt kot resen neželeni učinek cepljenja.
Odškodnina se upravičencu izplača v enkratnem znesku v 30 dneh po pravnomočnosti odločbe. Odškodnina je oproščena plačila dohodnine.
Vloga se lahko vloži najkasneje v obdobju šestih let od dneva, ko je bilo cepljenje ali zdravljenje izvedeno.
Začetek postopka se izvede z oddajo vloge, ki jo mora upravičena oseba predložiti Ministrstvu za zdravje RS. Ta vloga mora vsebovati naslednje podatke:
Minister za zdravje bo odločil o upravičenosti do nadomestila, in sicer na podlagi ocen Komisije za ugotavljanje vzročne zveze ter mnenja Invalidske komisije Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Komisija bo preučila, ali ima predvideni negativni učinek po cepljenju resno naravo, v skladu s predpisi o zdravilih in predpisi o spremljanju varnosti zdravil za uporabo pri ljudeh, ter ali obstaja vzročna povezava med cepljenjem in morebitno škodo na zdravju ali smrtjo. Invalidska komisija bo podala mnenje o resnosti in trajnosti posledic za zdravje (v primeru smrti cepljene osebe mnenje Invalidske komisije ni potrebno).
Pravica do nadomestila bo s strani ministrstva za zdravje priznana le, če so izpolnjeni naslednji kumulativni pogoji:
Priznano nadomestilo bo običajno izplačano v 30 dneh po pravnomočnosti upravne odločbe.
Pri oddaji vloge in pri izdaji odločbe ni treba plačati upravne takse. Nadomestilo, ki je priznano, ne bo obdavčeno z dohodnino.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več