Kadar je škodni dogodek stvar uničil ali poškodoval, se odškodnina zahteva iz naslova premoženjske škode.
Vam je zavarovalnica prenizko ocenila nastalo materialno škodo za zgoraj omenjene situacije?
Pri nastanku materialne škode je pomembno, da se nadomesti prvotno stanje. Zavarovalnice ponudijo odškodnino, ki je precej manjša od nastale škode. Mi vam lahko pomagamo v pritožbi.
Zahtevamo, da se to, kar vam ponuja zavarovalnica, takoj nakaže kot nesporni del. Za razliko do pravične oz. popolne odškodnine pa napišemo pritožbo.
Provizijo vzamemo le pri odškodnini, ki jo uspemo dobiti v pritožbi ali tožbi.
Od zneska, ki vam ga zavarovalnica že ponuja, ne vzamemo nobene provizije.
PRIMER: poplava v hiši ima naslednje posledice: 4 uničena vrata in uničen parketni pod. Vse je bilo iz kakovostnega materiala določene vrste. Zavarovalnica ne upošteva cene istega materiala in delovnih ur, ki jih bo izvajalec obnovitvene storitve računal.
Zavarovalnica vam naredi krivico, ker ni upoštevala cene istega materiala in delovnih ur za odstranitev škode in popravilo ali nadomestitev uničenih stvari. Pri tem se v obzir vzame celotna sanacija.
Parket je recimo stal 4 tisoč evrov, zavarovalnica pa prizna samo 2 tisoč evrov škode. Pomembno je, da se nadomesti prvotno stanje. Tudi, če določenih materialov ni več na tržišču, se gleda na podobne materiale istega kakovostnega razreda.
Veliko izvajalcev ima pri sanaciji celotne škode težave, recimo z odstranitvijo in vgradnji novih materialov. Računajo vam svoje delo, zavarovalnica pa vam ni priznala vseh ur in dodatnih komplikacij, ki so se pojavile pri sanaciji škode izvajalcem oz. obrtnikom.
Upošteva se vsa škoda - tudi posredna škoda, ki nastane kot posledica neposredno nastale škode.
Če se določenega dela nastale škode ne da popraviti, se šteje za trajno posledico, kar pomeni izgubo vrednosti celotne nepremičnine ali premičnine. Razliko v zmanjšanju vrednosti nepremičnine ali premičnine dobimo povrnjeno v obliki odškodnine.
V vašem imenu bomo dokazali dejansko škodo in prikrajšanje pri dobičku, ki je zaradi škodnega dogodka izostal. Za vas bomo zahtevali denarno odškodnino za popravilo škode, izgubljeni dobiček in vse nevšečnosti, ki ste jih imeli zaradi nastanka škode.
Naš cilj je, da vedno uporabimo vsa razpoložljiva pravna sredstva in iztržimo najvišjo možno odškodnino.
V večini primerov premoženjske škode se zahteva denarna odškodnina oziroma ekvivalenca, kjer gre za nadomestilo uničene vrednosti stvari in zadoščenje. Potrebno je dokazati vrednost nastale škode, tako dejansko škodo, kot ostale nevšečnosti in stroške, ki so nastali pri izgubljenem dobičku.
Pri oceni izgubljenega dobička se upošteva dobiček, ki bi ga bilo mogoče utemeljeno pričakovati glede na normalen potek stvari.
Oškodovanec lahko proti povzročitelju škode vloži tudi restitucijski zahtevek, v katerem zahteva, da povzročitelj krije popravilo stvari.
Povračilo škode se odmerja po cenah na dan izdaje sodne odločbe (razen če zakon ne odreja drugače).
V primerih, ko gre za posebno priljubljenost, drage spomine in kakršnokoli drugo vrednost, ki jo je imela stvar za oškodovanca, je potrebno poudariti subjektivno merilo odškodnine zaradi posebnih okoliščin.
Možno je tudi, da ima uničena ali poškodovana stvar večjo ali posebno vrednost (živali, dresirane za nastop ali tekmovanje, živali za prehrano, stroji za izdelovanje izdelkov in drugo).
V nekaterih primerih premoženjske škode, je lahko vključena škoda tudi nepremoženjska (na primer poškodba telesa ali bolečina zaradi izgube dragega predmeta).
Pri premoženjski škodi gre torej za postopek ugotovitve škode na premoženju, kjer je potrebno v odškodninskem zahtevku natančno opredeliti oziroma navesti uničene ali poškodovane stvari.
Oškodovanec lahko zahteva institucijski zahtevek, kjer dokazuje bodoče, še ne nastalo stanje, ki bi mu sicer prineslo dobiček, a ga zaradi škodnega dogodka ne bo imel.
Vse to vam bomo uredili mi, v veliko pomoč pa vam bodo tudi naši brezplačni nasveti na telefonski številki 080 26 26.
Dobro je, če se zavedate, da vam zavarovalnice običajno (na podlagi ocene nastanka škode) ponudijo odškodnino, ki je največkrat vredna manj kot polovico tega, za kolikor ste bili prikrajšani.
Ljudje, ki so nevešči takšnih postopkov, pogosto vzamejo ponujeno, prepričani, da so dobili pošteno plačilo. V večini primerov to seveda ne drži.
Dovolite, da vam pomagamo. Vaša pravna pisarna Visoka odškodnina Planinšec.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več