Prometne nesreče se dogajajo na dnevni bazi. Ko se soudeleženca dogovorita o posledicah je škoda minimalna, lahko pa se zgodi, da soudeleženec ali celo povzročitelj prometne nesreče pobegne s kraja nesreče. Lansko leto je znotraj prometnih nesreč, ki so se zgodile v enem dnevu kar sedem primerov beležilo nesrečo s pobegom. V kolikor ste tudi sami pred kratkim beležili tak primer je pametno vedeti, da ni še vse izgubljeno z vidika uveljavitve škode na vašem vozilu. Če vas zanima odškodnina za prometno nesrečo kliknite tukaj.
Vsak udeleženec mora v primeru nesreče vedno najprej zavarovati in označiti kraj ter vozilo odstraniti s ceste, da ne ovira ostalih udeležencev v prometu. Najpomembnejši korak je takojšnja pomoč poškodovanim. Policijo je potrebno poklicati, če se soudeleženca ne moreta dogovoriti o nastali škodi, če obstaja možnost, da je soudeleženec v alkoholiziranem stanju, če soudeleženec pobegne s kraja nesreče ali če je materialna škoda velika. V kolikor zgornje trditve ne držijo, se lahko soudeleženca sama dogovorita, si izmenjata podatke in rešita nastalo situacijo s pomočjo evropskega poročila o prometni nesreči. Pomembno je tudi, da soudeleženec ostane na kraju prometne nesreče vse dokler ogled ni končan. V nasprotnem primeru (če soudeleženec kraj nesreče zapusti prej), lahko govorimo o prometni nesreči s pobegom.
Voznik, ki pobegne s kraja prometne nesreče je za svoje dejanje s strani policije deležen 1200 eur kazni. Poleg denarne kazni prejme tudi 18 kazenskih točk.
Policija reši večino primerov prometne nesreče s pobegom in kaznuje pobeglega soudeleženca. Pobeglemu začasno odvzame vozniško dovoljenje, hkrati pa mu da prepoved prihodnje vožnje. Pobegli s kraja nesreče po nesreči dobi tudi vabilo na zaslišanje na sodišče in poziv za plačilo sodne takse v znesku 30 eur. Pogoji o vrnitvi začasno odvzetega vozniškega dovoljenja so zapisani znotraj sklepa, poslanega s strani sodišča. Pobegli udeleženec mora plačati globo v roku 30 dni po prejemu sodbe sodišča, globa pa je lahko plačana tudi po obrokih. Namesto globe se lahko opravljajo tudi razna družbeno koristna dela, ki jih morajo na predlog pobeglega soudeleženca odobriti sodišče.
Odgovor na zgornje vprašanje je pritrdilen. Pomembno je, da nemudoma pokličete policijo (sploh če je nastala materialna škoda velika), slednja pa zapiše vaše podatke in podatke o poškodovanem vozilu. Ta korak je izredno pomemben, saj policijski zapisnik dokazuje, da niste krivi za prometno nesrečo. Dokazuje torej, da je za nastalo škodo kriv pobegli soudeleženec. Pri dokazovanju in olajšanju postopka obravnave odškodninskega zahtevka so dodatni plus tudi priče, ki so bile pri prometni nesreči s pobegom prisotne. Policijo je potrebno obvestiti tudi v primeru telesnih poškodb oškodovanca. Policija na kraju prometne nesreče s pobegom zbere vse potrebne informacije in dokaze, na podlagi katerih si kasneje zavarovalnica pomaga pri postopku odškodnine.
V primeru prometne nesreče s pobegom se (na isti način kot pri ostalih prometnih nesrečah) z odškodninskim zahtevkom zglasimo pri zavarovalnici. Slednja bo posredovala obrazec za odškodninski zahtevek Slovenskemu zavarovalnemu združenju. Oškodovanec lahko omenjenemu združenju odškodninski zahtevek posreduje tudi neposredno sam. Za nematerialno škodo po zakonu odgovarja Slovensko zavarovalno združenje s sredstvi Škodnega sklada. Škodni sklad krije stroške nematerialne škode ali materialne škode, v kolikor so posledice slednje velike.
Postopek pri obravnavanju škode z naslova nesreče s pobegom je enak kot uveljavljanje škode iz naslova nezavarovanega vozila. Po prejemu odškodninskega zahtevka, Slovensko zavarovalno združenje evidentira neznano vozilo, zbere potrebne podatke o pobeglem vozilu in zahtevek preda katerikoli slovenski zavarovalnici, ki je članica Škodnega sklada.
Slovensko zavarovalno združenje v primeru nesreče s pobegom svetuje, da se po nesreči čimprej vloži odškodninski zahtevek na Slovensko zavarovalno združenje ali zavarovalnico, pri kateri ima oškodovanec sklenjeno zavarovalno polico. Po vložitvi zahtevka Škodni sklad krije le nematerialno škodo, nastalo pri prometni nesreči s pobegom. Sklad krije odškodnino le do minimalne zavarovalne vsote (tiste, ki je bila podpisana na dan dogodka). Zakon je zapisan tako, da zavaruje tiste, ki so v nesreči s pobegom utrpeli škodo zaradi smrti, telesne okvare in poškodbe.
Kljub temu, da ste bili oškodovani v nesreči s pobegom, za vas še ni vse izgubljeno. Kot oškodovanec imate namreč pravico zahtevati odškodnino predvsem za nematerialno škodo.
V Visoki odškodnini Planinšec lahko pridobite kakovostno obravnavo vašega škodnega primera, ki vključuje tudi hude telesne poškodbe v različnih nesrečah. Če poudarimo, da lahko tudi lahke telesne poškodbe vplivajo na vaše družinsko življenje, vsakodnevne aktivnosti ter delo, hude ...
Preberi večDolžnost vsakega od nas je, da skrbimo za svojo varnost in varnost drugih ljudi. Če nekomu povzročimo škodo iz malomarnosti, smo jo oškodovancu dolžni poravnati. Če je dolžnost skrbi kršena in je nekomu povzročila škodo, je zagotovo upravičen zahtevati denarno zadoščenje.
Preberi večNajpogostejše prometne nesreče z motornimi vozili so prav trki oziroma naleti od zadaj. Vzroki so lahko različni, in sicer okvara zavor, slaba vidljivost na cesti, slabo stanje ceste, ki je v izgradnji, uporaba mobilnega telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom alkohola, neupoštevanje ...
Preberi večVsak oškodovanec, ki je utrpel težjo poškodbo, ima pravico do nadomestila za invalidnost po vseh nezgodnih zavarovalnih policah. Preden se odločite za sklenitev nezgodnega zavarovanja, podrobno preberite splošne pogoje zavarovalnice in vključena kritja.
Preberi večAgencija za varnost prometa v Sloveniji v svoji statistiki navaja, da so starejši pešci najbolj ogrožena starostna skupina. V zadnjih petih letih je bilo 36 smrtnih žrtev nad 65 let starosti.
Preberi večČe ste se poškodovali med vožnjo z avtobusom in razmišljate o odškodnini za telesne poškodbe v avtobusni nesreči, se verjetno sprašujete, kdo je odgovoren za vaše poškodbe.
Preberi večČe se vam pripeti nesreča v prometu v delovnem času in v službenem vozilu, se to, ne glede na to, kdo je povzročitelj, obravnava kot prometna nesreča v delovnem času.
Preberi večV Visoki odškodnini Planinšec se po besedah Doriana Planinšca, ki se že vrsto let ukvarja z odškodninskim pravom, zelo pogosto srečujemo s hudimi telesnimi poškodbami s trajnimi posledicami, do katerih prihaja predvsem v prometnih nesrečah ter delovnih nezgodah.
Preberi več